Buradasınız : Faydalı Bilgiler

Mutluğun Meyvesi Umut Oldu!

Mutluğun Meyvesi Umut Oldu! - Kurt üzümünün diğer bir adının mutluluğun meyvesi olduğu belirtilmektedir. Kuvvet verici ve ömrü uzatıyor olması geçmişten günümüze kadar gelen bilgiler arasında yer almaktadır.

Kurt üzümünün diğer bir adının mutluluğun meyvesi olduğu belirtilmektedir. Kuvvet verici ve ömrü uzatıyor olması geçmişten günümüze kadar gelen bilgiler arasında yer almaktadır.

Anavatanı Doğu Asya olarak bilinen bu meyve, birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Tibet ve Moğolistan gibi Asya kıtasının yüksek kesimlerinde yetiştirilen ve Türkçe'de "kurt üzümü" olarak karşılık bulan...

Kurt üzümünün diğer bir adının mutluluğun meyvesi olduğu belirtilmektedir. Kuvvet verici ve ömrü uzatıyor olması geçmişten günümüze kadar gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Anavatanı Doğu Asya olarak bilinen bu meyve, birçok hastalığa da iyi gelmektedir.

Tibet ve Moğolistan gibi Asya kıtasının yüksek kesimlerinde yetiştirilen ve Türkçe'de "kurt üzümü" olarak karşılık bulan "goji berry", Denizli' nin Çivril ilçesindeki çiftçiler için adeta yeni umut oldu. Çivril ilçesindeki çiftçiler Asya'nın yüksek kesimleri olan "kurt üzümünü", 12 dekarlık arazisinde yetiştirmeyi başardılar.

Yaklaşık 2 yıl önce dikimini yaptığı kurt üzümü fidanlarından ilk hasadı yapan çiftçiler, Türkiye'de bu meyvenin fazla bilinmediğini ve babadan yadigar bir sanatla üretmeye karar verdiklerini belirttiler. Bu yıl ilk kez ürün aldıklarını belirten çiftçiler, fidanların 4 yıl sonra tam verimli olarak meyve vermeye başlağını açıkladılar. Ürünün ekonomik getirisinin yüksek olduğu belirtilen kut üzümünün, kilogramının 30-70 lira arasında alıcı bulduğu ve bir ağaçtan 30-50 kilogram arasında meyve alınabildiği de aktarıldı. Ayrıca kurt üzümünün ABD'den de alıcısı bulunmakta.

"Kurt üzümü"nün tadının kiraz ile yaban mersinine benzediği belirtilerek kıraç topraklarda rahatlıkla yetiştirilebildiği açıklandı. Türkiye'de "kurt üzümü" meyvesinin ilk deneme üretiminin önceki yıllarda Sivas'taki Cumhuriyet Üniversitesi tarafından 1 dekarlık alanda yapıldığını ve başarılı sonuç alınması üzerine çiftçilerce üretimine başlandığı anlatılarak Çivril'de yaygınlaşması için çalışmalara başladığının bilgisi verildi.