Buradasınız : Faydalı Bilgiler

Sağlıklı et pişirmenin dört püf noktası!

Sağlıklı et pişirmenin dört püf noktası! - Sofralarında sağlıklı et tüketmek isteyenler için önerilerde bulunan uzmanlar, etin haşlama, ızgara ve fırında pişirilmesinin en sağlıklı yöntemler olduğunu belirtiyor.

Sofralarında sağlıklı et tüketmek isteyenler için önerilerde bulunan uzmanlar, etin haşlama, ızgara ve fırında pişirilmesinin en sağlıklı yöntemler olduğunu belirtiyor.

Sofralarında sağlıklı et tüketmek isteyenler için önerilerde bulunan uzmanlar, etin haşlama, ızgara ve fırında pişirilmesinin en sağlıklı yöntemler olduğunu belirtiyor.

Eti en sağlıklı ve doğru şekilde pişirmek isteyenler için Mahallenin Kasabı adına uzman tavsiyelerinde bulunan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber'e göre, dört püf noktasına dikkat etmek gerekiyor.

Kuyruk yağı kullanmayın: İç yağı ve kuyruk yağı, kolesterol ile trigliserit seviyelerini en kolay yükselten yağlar. Bu yüzden et mümkün olduğunca yağlardan arındırılmalı ve o şekilde pişirilmelidir.

Tereyağında kavurmayın: Etin yağ dokusu içerisinde kendisinden bulunan yağlar, pişirme esnasında eriyerek ete yeterli lezzeti katar. Ekstra yağ eklemeye gerek yoktur. Özellikle yağlı etleri bir de tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır.

Kızartma yapmayın: Et, haşlama, ızgara veya fırında pişirilmelidir. Kuşbaşı halinde doğranarak yağsız olarak sebzelerle birlikte sote de edilebilir. Kızartma ve kavurma yöntemleri mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

Yüksek ateşte pişirmeyin: Birden yüksek ateşe konulan etlerin dış yüzeyleri hızlıca pişer, içleri çiğ kalır. Hızlıca pişme sürecinde dışı katılaşan et, hem lezzetsiz olur hem de kanserojen maddeler oluşur. Bu nedenle kırmızı etin, uzun sürede piştiği unutulmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirilmelidir.