Üzüm Pekmezi

Üzüm Pekmezi - Uzun yıllardır Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar birçok medeniyetin çeşitli şekillerde kullandığı üzüm Müslüman toplumunun da uzun yıllardır tükettiği besinlerden olmuştur. Üzüm suyunun kaynatılması ile birlikte üzümde bulunan suyu buharlaşmasını sağlayıp elde edilen katı maddeye kimi yörede karbonat kimisin de odunun külü eklenerek çeşitli yöntemlerle elde edilen maddeye Üzüm Pekmezi denir.

Uzun yıllardır Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar birçok medeniyetin çeşitli şekillerde kullandığı üzüm Müslüman toplumunun da uzun yıllardır tükettiği besinlerden olmuştur. Üzüm suyunun kaynatılması ile birlikte üzümde bulunan suyu buharlaşmasını sağlayıp elde edilen katı maddeye kimi yörede karbonat kimisin de odunun külü eklenerek çeşitli yöntemlerle elde edilen maddeye Üzüm Pekmezi denir.

Naristanbul Üzüm Pekmezi eski insanların yoğun olarak tükettiği besin ve eğlenceleri olmuştur. Anadolu'da Sıcak Yaz aylarında sulandırılarak içilirken Naristanbul Üzüm Pekmezi Doğuda ise kış aylarında karla içerisinde yenmiştir. Naristanbul Üzüm Pekmezi Anadolu'nun ve Türk mutfağının tamamında yerini neredeyse almıştır. Naristanbul Üzüm Pekmezi Sağlık açısından da Kan yapıcı özelliğe sahip, vücut direncini arttıran ve kan değerini dengeleyen bir besindir. Naristanbul Üzüm Pekmezi Bayanlarda Hamilelik dönemlerinde de vücudun kaybedilen vitamin ve minerallerini gideren bir besin kaynağı olarak da tüketilmiştir. Naristanbul Üzüm Pekmezi üretiminde İNTEGRAL PAZARLAMA – NARİSTANBUL markası ile doğal şekilde içerinse hiçbir katkı maddesi olmadan ürettiği ve Türkiye ve Dünyada birçok ihraç ettiği ürünlerin başında gelmektedir.